Медијана
|
Крајем III и почетком IV века почиње рездобље тетрархије – четворовлашћа када су неки од царева рођених на просторима данашње Србије, владали огромним Царством чије су се границе протезале од Британских острва до Мале Азије, од Дунава, Рајне и Мајне до Северне Африке. Максимилијан Херкулије, Констанције Хлор, Галерије, Лициније и Константин Велики у неколико деценија своје владавине, учинили су свој завичај средиштем Империје и саградили у њему градове, палате, виле и друге грађевине равне онима у дотадашњим центрима античког света. Неке од ових грађевина добро су познате, друге се тек сада откривају, а не мали број чека будуће истраживаче.
Конастантин Велики (280.-337.г.н.е) рођен је у Нишу. Одрастао је и васпитаван у њему. Мајка Хелена била је скромног порекла. Његов отац Флавиус Валеријус Константијус Хлорус, утемељивач династије, водио је порекло од Илирика. Константин Велики је управљао Римском царством од 306.-337. године. Успео је да консолидује границе царства и среди унутрашње прилике у војсци и администрацији. 313. године Миланским едиктом признао је хришћанство као државну религију.
Пренео је престоницу на исток у Константинопољ 330. године и поставио темеље новом византијском царству. Као цар, Константин се одужио свом родном граду изградивши раскошну резиденцију у луксузном предграђу античког Ниша – Медијана. Константин је често боравио у њој и ту завршавао државничке послове. Историјски списи сведоче о законима из 315. 319. 324. и 334. године, потписаним у Наису. Имао је два сина Констанција и Констанса који су наставили очеву традицију.
Године 350. према Хијеронимовој хроници, заповедник подунавске војске Ветраније проглашен је за цара у Сирнијуму, а исте је године у Наису, пред Констанцијем, положио инсигније царске власти. Ова збивања, карактеристична за раздобље војничких царева, када је судбина Царства решавана далеко од престонице, на бојиштима, уз присуство војске, узбуђивала су савременике и истицала у први план области и градове у којима су се ти догађаји одигравали. Тако је у походу против Констанција у Наису, крајем 361.г. боравио отпадник Јулијан. У току два месеца боравка Јулијан је из Наиса упућивао дуге посланице Сенату, Атињанима, Коринћанима и другима тражећи међу њима своје присталице. У Наису 364.г борави Валентијан и ту издаје више царских едикта. Према податку из Олимпиодорових одломака, Наис је био родно место још једног римског цара Констанција III (425.г.), мужа Гале Плацидије, оца Валентијана III.
За боравак царева у Медијани био је потребан велики персонал, као и бројни службеници надлежни за спровођење царских рескрипата који су одавде издавани. Са друге стране, треба имати на уму да је у Наису, током читавог четвртог века посведочено и константно присуство високих државних чиновника. Овде је постојала фабрика за израду војне опреме, а упоредо са њом финкционисала је радионица – officina – за израду предмета од племенитог метала. Сребрни тањири и предмети су носили најчешће официјалну поруку: 317.г. ковани су у част Лицинијевих деценалија и носе натпис актуелне садржине “Licini imperatore semper vincas” тј. “Лициније императоре да увек побеђујеш”; 321-322.г. у част жељене десетогодишњице, decennalia suscepta Константинових синова, Криспа и Константина млађег, један тањир искован је поводом тријумфа Констанција II, вероватно 358.г., а истој групи припада сребрни тањир у благу закопаном 351-361.г. са медаљама и новцем у Кајзераугсту у Швајцарској. Посебну важност има слитак од злата из места Фелдиоара у Трансилванији искован 379.г., који осим жига нишке радионице и представе градске заштитнице – Tyhe, носи рељефне бисте тројце царева, Грацијана, Теодосија I и Валентијана II.
Вила је раскошно декорисана о чему сведоче стубови, базе и капители од мермера, различитих размера, рељефи на капителима пиластара и парапетним плочама, остаци зидне облоге од разнобојног, скупоценог мермера, фреске и друго. Добро су сачувани подови у мозаику који су прекривали читав трем перистила (око 450м2) и дворану за аудијенције. Мозаици у трему су геометријски. Фигурални мозаици смештени су на улазу у дворану за аудијенције. Средишњи део дворане покривен је широким четвороугаоним пољем са геометријским шарама живих боја.
-
- А – улаз и вилу
- B – пространи трем перистила ширине три метра, оивичава унутрашње двориште (62,2х35,4м) низом стубова од белог мермера
- C – просторије подједнаких размера
- D – просторија дужине 18,6 и ширине 11,6 метара
- E – наглашен подијум уздигнут три степеника
- F – просторије
- G – источно од дворане за аудијенције смештен је мањи нимфеј чије везе са околиним просторијама засада остају
- 1,2 – улаз у купатило
- 3 – свлачионица
- 4 – просторија за вежбање
- 5 – топле каде
- 5а – просторија за знојење
- 6 – хладно купатило
- 7,8 – просторије које нису грејане
- 9 – ложиште
Житница је смештена западно од виле на удаљености од око 150м. У питању је пространа грађевина правоугаоне основе (91х27м), подужном осом оријентисана у смеру исток-запад. Уз западни зид објекта налазе се базени дубоки 1,40м који су служили за складиштење текућине (уља и вина).
А – простор житнице
B – улаз у житницу
C, C1 – издвојене просторије
D – издвојени тракт
Е – камени праг са довратницима од опеке ширине 2,5м
Водоторањ је објекат којим се завршавао сваки римски аквадукт. Одавде се вода разводила у чесме и фонтане, базене, терме, а можда и у канале за наводњавање. Подужном осом оријентисан је у смеру север-југ. Висинска разлика између места на коме је постављен водоторањ и равнице у којој су размештени Медијански објекти износи 10м.
А – базени
B – кула водоторња
C – гравитациони канал
Е – главни канал
F – ревизиони канал
G – одводни канал