Са више локација у кругу некадашње Електронске индустрије почело је уклањање и збрињавање историског и претежно опасног отпада заосталог после лоших приватизација фабрика ЕИ из двехиљадитих година.
Градоначелница Ниша Драгана Сотировски и министарка заштитне животне средине Ирена Вујовић обишле су локацију фабрике ЕИ Метал одакле се уклања историјски отпад који прети да загади воду, земљу, ваздух.
Захваљујући помоћи државе и Министарства заштите животне средине коначно, после 20 година, са више локација у кругу Електронске индустрије уклањамо историјски отпад, рекла је градоначелница Ниша Драгана Сотировски.
Биће уклоњено око 450 тона претежно опасног отпада. После лоших приватизација двехиљадитих година отпад је остао и о њему нико није бринуо. Годинама се указивало од стране покрета и удружења да је то једна врста еколошке бомбе, држава је препознала проблем и важност уклањања таквог отпада, навела је градоначелница Ниша.
Сада, када све буде очишћено, можемо да одахнемо са суграђанима, истакла је Драгана Сотировски.
Ми данас чистимо комплетне локације до нултог стања, подвукла је министарка и навела да је проблем историјског отпада присутан у целој Србији и да се држава суочила са овим проблемом.
Ово није једини пројекат на коме заједно раде Министарство и Град Ниш, рекла је Вујовић и навела да се ради на пошумљавању, на санацији старе и изградњи нове депоније, на замени ложишта са еколошки прихватљивијим енергентима.
Она је захвалила градоначелници Ниша на сарадњи и на томе да је Драгана Сотировски већ од првог састанка са њом указивала на проблем опасног отпада у кругу некадашње ЕИ.
Градоначелница Ниша и министарка обишле су компанију Е – Рециклажа где се годишње рециклира 17.000 тона опасног отпада и где је већ у примени оријентација преласка са линеарне на циркуларну економију.
Држава је измирила све своје заостале обавезе из ранијег периода према рециклерима и сада субвенције исплаћује у истој години, напоменула је Вујовић.