Норвешка

Норвешка је држава је Нордијске регије Северне Европе која обухвата западни део Скандинавског полуострва, као и острво Јан Мајен те арктичко острвље Свалбард.Ову земљу површине 385.207 квадратна километра настањује 5,2 милиона становника и једна је од најређе насељених држава на свету (најређе је насељена држава Европе). Главни град Норвешке је Осло. Највећи део земље граничи са Шведском на истоку, док најсевернија регија граничи с Финском на југу и Русијом на истоку. Дугачка разуђена норвешка обала дуж северног Атлантика и уз Баренцово море позната је по фјордовима, а сама територија државе има издужен облик. Крајњи југ од Данске раздваја мореуз Скагерак.

  • Амбасаде Данске, Финске, Норвешке и Шведске уз подршку Нордијског савета министара започеле су пројекат „Јачање циркуларне економије у Србији – нордијска искуства“. Намера амбасада нордијских земаља је да подрже Србију у наставку спровођења принципа циркуларне економије, да поделе искуства својих земаља и подигну свест локалних партнера о важности и користима примене циркуларне економије, која утиче како на сваког појединца, тако и на друштво у целини. Партнери нордијских амбасада у пројекту су: Нордијска пословна алијанса (НБА), Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД), Привредна комора Србије, Привредна комора Војводине, као и градови Нови Сад, Kрагујевац и Ниш. Kроз неколико конференција током септембра и октобра у Новом Саду, Kрагујевцу, Нишу и Београду на тему циркуларне економије, стручњаци из нордијских земаља приказали су примере добре праксе и указали на важност и бенефите циркуларне економије. Kао пионири одрживог развоја и циркуларне економије, нордијске земље у потпуности деле визију Европске комисије о Европском зеленом договору и зеленијем, нетоксичном и ефикаснијем процесу производње.
  • У Нишу је обележено 50 година српско-норвешког друштва одржавањем свечане академије у Официрском дому којој је присуствовала делегација Норвешке коју су чинили представници неколико норвешких градова, предвођених заменицом амбасадора Kраљевине Норвешке у Србији Јанне Марит Kнутруд, представници Норвешког – српског друшва и Друштва пријатеља Норвешке и западног Балкана.
  • Делегација Града Ниша боравила je почетком априла у Салтдалу у Норвешкој, на позив челника локалне самоуправе општине Салтдал, са којом Ниш негује братскиме везе још од почетка осамдесетих година прошлог века. Делегацију која је посетила ову малу општину на крајњем северу Европе чинили су градска већница за социјална питања Тијана Ђорђевић Илић и чланови плесног клуба Боом 018 из Ниша, који су представљали наш град и земљу на  Омладинском фестивалу, који се традиционално, почетком пролећа, одржава у Рогнану. Ова посета је наставак сарадње два града побратима, а уједно је била и узвратна посета, с обзиром да је делегација Салтдала прошлог лета  боравила у Нишу, а њихов локални музички састав наступио на Нишвилу.
  • У званичној посети Граду Нишу боравила је делегација норвешког града Салтадала предвођена градоначелником Руне Бергом. Дугогодишњи пријатељски односи и сарадња Града Ниша и норвешког Града Салтдала који су и озваничени протоколом о братимљењу давне 1985.године, а која је неоправдано заустављена 2006.године, на обострано задовољство биће настављена. Подсећања ради, делегација Града Ниша боравила је у Салтдалу јуна прошле године где је присуствовала обележавању 75 година од одвођења првих српских интернираца на принудни рад. Представници Ниша уверили су се да норвешки народ брине о српском сабирном гробљу, где је сахрањено укупно 1911 српских интернираца. Такође, Град Салтдал и Влада Краљевине Норвешке уложиће у будућности и додатна средства да се меморијални комплекс реконструише. Гости из Салтдала посетиће и интернационални џез фестивал Нишвил на коме наступа и њихов аматерски џез оркестар, а који се нишкој публици представио и у среду на амфитеатру на кеју.

 

  • Гости Градске куће били су чланови оркестра Рогнан хорноркестар, из норвешког града Салтдала са којим је Град Ниш побратимљен од 1985., који су иначе учесници џез фестивала Нишвил. Иначе, оркестар је основан давне 1908.године под именом Рогнан Хорнмузик и један је од првих чланова музичког удружења у Северној Норвешкој. Има 28 чланова. Гости су, заједно са нишком Импресијом, у Градској кући, извели и пригодан музички програм, и најавили могућност наставка сарадње.

 

  • У склопу обележавaња Међународног дана младих (12. августа), Канцеларија за младе Града Ниша представила је свој досадашњи рад у присуству  делегација из норвешког града Салтдала.  Након презентације разговарало се о могућностима даље сарадње између наша два града на пољу омладинске политике.
  • На позив председнице Скупштине норвешке регије Нордланд делегација града Ниша у саставу заменик градоначелника проф. др Милош Банђур и већник Светозар Алексов, боравила је службено у Норвешкој као део националне делегације поводом обележавања 75 година од довођења прве групе ратних заробљеника из Југославије на присилан рад ради изградње путева и железнице у Норвешкој. Пријатељство које је тада настало између заробљеника и локалног становништва настављено је кроз сарадњу општина и градова из Покрајине Норланд и Републике Србије и њиховог братимљења. У норвешкој општини Салтдал, у месту Ботн, гдје се налази највеће српско гробље у Северној Норвешкој, у част југословенским затвореницима интернираним током Другог светског рата у Норвешку, венце су на спомен-плочу положили норвешки краљ Харалд Пети и амбасадорка Србије у Норвешкој Сузана Бошковић – Продановић. Делегација Града Ниша је у пар наврата разговарала са градоначелником општине Салтдал, који је изразио жељу да именована општина и град Ниш наставе развијање односа који су започети 1985., а обновљени договором из 2002. године.
  • Потписан Меморандум о сарадњи са Министарством рада и социјалне политике у оквиру пројекта Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите у Србији. Овим Меморандумом уређује се заједничка сарадња у оквиру пројекта Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите у Србији који заједнички финансирају Одељење за међународни развој Велике Британије (ДФИД) и Министарство спољних послова Краљевине Норвешке. Пројекат се бави унапређењем локалних и међуопштинских (регионалних) услуга социјалне заштите кроз побољшано планирање, унапређено финансирање и праћење локалних услуга социјалне заштите. Овај програм спроводи се у 24 општине.
  • Спроведен је Пројекат Млади људи – Нове идеје  – финансиран од стране Норвешког министарства иностраних послова, а остали партнери у пројекту били су: Програм за развој Уједињених нација  (UNDP), Министарство рада, запошљавања и социјалне политике Владе РС, NAR Consulting AS из Осла, Норвешка, Саобраћајни факултет Универзитета у Београду и Град Ниш.  Пројекат  је имао је за циљ да промовише учешће младих људи у разрађивању и имплементацији социо-економских пројеката  на локалном нивоу. Рад је био организован по групама, а свака група је имала посебно поље интересовања које  се односило на: план развоја нишког аеродрома, са циљем  да обезбеди валидне улазне податке за Мастер План нишког аеродрома, и да анализира потенцијале аеродрома, како би он пронашао своје место на међународном авиотржишту, као регионални аеродром средње величине;регионални развој града Ниша, са циљем  да се  обезбеде информације и предложи сигурна решења за различите примене геотермалне енергије у нишкој регији; развој туризма у нишком региону, са циљем да разради базу за конкретни туристички производ нишког региона, и да анализира могућности за прихват и смештај транзитних путника и на проблем запошљавања.
  • У оквиру спровођења Стратегије развоја малих и средњих предузећа и предузетништва 2003-2008 и Плана Владе Републике Србије за подршку малих и  средњих предузећа и развој предузетништва 2005 – 2007, спроведен је Пројекат за предузетништво, тренинг и услуге у Нишу  и основан је Бизнис инкубатор центар. Основа за спровођење ових стратегије био је пројекат ENTRANCE програм који представља део Меморандума о разумевању потписаног између Владе Краљевине Норвешке и Владе Републике Србије. Министарство привреде и регионалног развоја је био водећи национални  партнер а норвешка организација SINTEF Technilogy and Society  је била водећи међународни партнер.
  • Влада Краљевине Норвешке одобрила је донацију од 4,5 милиона марака за прву фазу санације нишког аеродрома.
  • Обновљена је сарадња са општином Салтдал Комуне потписивањем Писма о намерама. Сарадња започета је била започета 1986. године и прекинута услед ратова и санкција.
  • Влада Краљевине Норвешке је обезбедила 30 једнократних стипендија за најбоље студенте Универзитета у Нишу.  2001. године  46 студената Универзитета у Нишу добило је једнократне ступендије. 2004. Године Влада Краљевине Норвешке доделила  56 једнократних стипендија.
  • Влада Краљевине Норвешке обезбедила је помоћ установи Пчелица од 20.000 немачких марака којим је делимично обновљен инвентар ове установе.
  • Влада Краљевине Норвешке уручила је помоћ граду у вредности од 80.000 немачких марака. За овај износ набављено је 156 контејнера од Блок сигнала и 1000 канти за смеће од Грађевинара.

У Нишу је обележено 50 година српско-норвешког друштва одржавањем свечане академије у Официрском дому којој је присуствовала делегација Норвешке коју су чинили представници неколико норвешких градова, предвођених заменицом амбасадора Kраљевине Норвешке у Србији Јанне Марит Kнутруд, представници Норвешког – српског друшва и Друштва пријатеља Норвешке и западног Балкана.

Делегација Града Ниша боравила je почетком априла у Салтдалу у Норвешкој, на позив челника локалне самоуправе општине Салтдал, са којом Ниш негује братскиме везе још од почетка осамдесетих година прошлог века. Делегацију која је посетила ову малу општину на крајњем северу Европе чинили су градска већница за социјална питања Тијана Ђорђевић Илић и чланови плесног клуба Боом 018 из Ниша, који су представљали наш град и земљу на  Омладинском фестивалу, који се традиционално, почетком пролећа, одржава у Рогнану. Ова посета је наставак сарадње два града побратима, а уједно је била и узвратна посета, с обзиром да је делегација Салтдала прошлог лета  боравила у Нишу, а њихов локални музички састав наступио на Нишвилу.

У званичној посети Граду Нишу боравила је делегација норвешког града Салтадала предвођена градоначелником Руне Бергом. Дугогодишњи пријатељски односи и сарадња Града Ниша и норвешког Града Салтдала који су и озваничени протоколом о братимљењу давне 1985.године, а која је неоправдано заустављена 2006.године, на обострано задовољство биће настављена. Подсећања ради, делегација Града Ниша боравила је у Салтдалу јуна прошле године где је присуствовала обележавању 75 година од одвођења првих српских интернираца на принудни рад. Представници Ниша уверили су се да норвешки народ брине о српском сабирном гробљу, где је сахрањено укупно 1911 српских интернираца. Такође, Град Салтдал и Влада Краљевине Норвешке уложиће у будућности и додатна средства да се меморијални комплекс реконструише. Гости из Салтдала посетиће и интернационални џез фестивал Нишвил на коме наступа и њихов аматерски џез оркестар, а који се нишкој публици представио и у среду на амфитеатру на кеју.

Гости Градске куће били су чланови оркестра Рогнан хорноркестар, из норвешког града Салтдала са којим је Град Ниш побратимљен од 1985., који су иначе учесници џез фестивала Нишвил. Иначе, оркестар је основан давне 1908.године под именом Рогнан Хорнмузик и један је од првих чланова музичког удружења у Северној Норвешкој. Има 28 чланова. Гости су, заједно са нишком Импресијом, у Градској кући, извели и пригодан музички програм, и најавили могућност наставка сарадње.

У склопу обележавaња Међународног дана младих (12. августа), Канцеларија за младе Града Ниша представила је свој досадашњи рад у присуству  делегација из норвешког града Салтдала.  Након презентације разговарало се о могућностима даље сарадње између наша два града на пољу омладинске политике.

На позив председнице Скупштине норвешке регије Нордланд делегација града Ниша у саставу заменик градоначелника проф. др Милош Банђур и већник Светозар Алексов, боравила је службено у Норвешкој као део националне делегације поводом обележавања 75 година од довођења прве групе ратних заробљеника из Југославије на присилан рад ради изградње путева и железнице у Норвешкој. Пријатељство које је тада настало између заробљеника и локалног становништва настављено је кроз сарадњу општина и градова из Покрајине Норланд и Републике Србије и њиховог братимљења. У норвешкој општини Салтдал, у месту Ботн, гдје се налази највеће српско гробље у Северној Норвешкој, у част југословенским затвореницима интернираним током Другог светског рата у Норвешку, венце су на спомен-плочу положили норвешки краљ Харалд Пети и амбасадорка Србије у Норвешкој Сузана Бошковић – Продановић. Делегација Града Ниша је у пар наврата разговарала са градоначелником општине Салтдал, који је изразио жељу да именована општина и град Ниш наставе развијање односа који су започети 1985., а обновљени договором из 2002. године.

Потписан Меморандум о сарадњи са Министарством рада и социјалне политике у оквиру пројекта Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите у Србији. Овим Меморандумом уређује се заједничка сарадња у оквиру пројекта Подршка спровођењу Стратегије развоја социјалне заштите у Србији који заједнички финансирају Одељење за међународни развој Велике Британије (ДФИД) и Министарство спољних послова Краљевине Норвешке. Пројекат се бави унапређењем локалних и међуопштинских (регионалних) услуга социјалне заштите кроз побољшано планирање, унапређено финансирање и праћење локалних услуга социјалне заштите. Овај програм спроводи се у 24 општине.

Спроведен је Пројекат Млади људи – Нове идеје  – финансиран од стране Норвешког министарства иностраних послова, а остали партнери у пројекту били су: Програм за развој Уједињених нација  (UNDP), Министарство рада, запошљавања и социјалне политике Владе РС, NAR Consulting AS из Осла, Норвешка, Саобраћајни факултет Универзитета у Београду и Град Ниш.  Пројекат  је имао је за циљ да промовише учешће младих људи у разрађивању и имплементацији социо-економских пројеката  на локалном нивоу. Рад је био организован по групама, а свака група је имала посебно поље интересовања које  се односило на: план развоја нишког аеродрома, са циљем  да обезбеди валидне улазне податке за Мастер План нишког аеродрома, и да анализира потенцијале аеродрома, како би он пронашао своје место на међународном авиотржишту, као регионални аеродром средње величине;регионални развој града Ниша, са циљем  да се  обезбеде информације и предложи сигурна решења за различите примене геотермалне енергије у нишкој регији; развој туризма у нишком региону, са циљем да разради базу за конкретни туристички производ нишког региона, и да анализира могућности за прихват и смештај транзитних путника и на проблем запошљавања.

У оквиру спровођења Стратегије развоја малих и средњих предузећа и предузетништва 2003-2008 и Плана Владе Републике Србије за подршку малих и  средњих предузећа и развој предузетништва 2005 – 2007, спроведен је Пројекат за предузетништво, тренинг и услуге у Нишу  и основан је Бизнис инкубатор центар. Основа за спровођење ових стратегије био је пројекат ENTRANCE програм који представља део Меморандума о разумевању потписаног између Владе Краљевине Норвешке и Владе Републике Србије. Министарство привреде и регионалног развоја је био водећи национални  партнер а норвешка организација SINTEF Technilogy and Society  је била водећи међународни партнер.

Донацијом Владе Републике Норвешке основан је Регионални центар за професионални развој запослених у образовању у Нишу.

Влада Краљевине Норвешке одобрила је донацију од 4,5 милиона марака за прву фазу санације нишког аеродрома.

Обновљена је сарадња са општином Салтдал Комуне потписивањем Писма о намерама. Сарадња започета је била започета 1986. године и прекинута услед ратова и санкција.

Влада Краљевине Норвешке је обезбедила 30 једнократних стипендија за најбоље студенте Универзитета у Нишу.  2001. године  46 студената Универзитета у Нишу добило је једнократне ступендије. 2004. Године Влада Краљевине Норвешке доделила  56 једнократних стипендија.

Влада Краљевине Норвешке обезбедила је помоћ установи Пчелица од 20.000 немачких марака којим је делимично обновљен инвентар ове установе.

Влада Краљевине Норвешке уручила је помоћ граду у вредности од 80.000 немачких марака. За овај износ набављено је 156 контејнера од Блок сигнала и 1000 канти за смеће од Грађевинара.