Аустрија

Аустрија је држава у централној Европи.Граничи се са Немачком и Чешком на северу, Словачком и Мађарском на истоку, Словенијом и Италијом на југу, Швајцарском и Лихтенштајном на западу и нема излаз на море. Главни град је Беч.

По политичком уређењу Аустрија је парламентарна демократија. Састоји се од девет федералних држава, и једна је од две европске државе које су прогласиле сталну неутралност (друга је Швајцарска). Аустрија је чланица Уједињених нација од 1955. а Европској унији се придружила 1995. године.

 2018. годинa:

    • Поводом обележавања градске славе Светог цара Константина и царице Јелене отворена је изложба у холу градске куће под називом ,,Велика места светске историје“ Пјера Бордина, оснивача и директора Фестивала и симпозијума Арт Карнунтум. Управо отворена изложба део је Европске године културног наслеђа и обележавања 70 година од усвајања Универзалне декларације о људским правима од стране Уједнињених нација у Паризу 1948. године.

      Град Ниш већ 9 година сарађује са Арт Карнунтуном. На Царској конференцији у Карнунтуму 308 године, проглашена је последња Тетрархија са императорима Галеријусом, Макиминусом Деом, Лакинијем и Константином. Две године касније 311. године Галегијус је у име сва четири тетрарха донео Никомедијски едикт о религиозној толеранцији.

      Овај едикт инспирисао је професора Пјера Бордина да пре десет година организује низ манифестација у ту част, нишка изложба је једна од њих. Изложба „Велика места светске историје“ је путовање кроз време према коренима наше заједничке европске културе и историје. То је много више од пројекта о историјском догађају који се догодио пре више од 1700 година. Изложба нас води на место где се срећу прошлост и будућност, окупља људе да славе наше заједничко човечанство-да прелазе верске, националне и географске границе заједно као добри пријатељи.
    • У Официрском дому у Нишу одржана је радионица „Placemaking“ у организацији Светске банке, Републике Аустрије и Програма урбаног партнерства. Поред представника Урбанистичког завода Београда учествовали су и сарадници Главног урбанисте града Београда, представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре РС, запослени Урбанистичког завода Ниша и Новог Сада и други стручњаци из стручних и образовних институција из области архитектонског и урбанистичког пројектовања. Овом приликом, презентована је „placemaking“ техника планирања са циљем активације отворених јавних површина.

      Разговарало се о партиципативном урбаном планирању, а такође и о економском, друштвеном и културном утицају „placemaking-a” са циљем стварања додатне вредности за околно изграђено окружење. Акцентован је значај укључивања становника и других корисника простора у процес планирања, прикупљање идеја о коришћењу јавних површина и активирање грађана и локалних предузећа у колективном развоју урбанистичких пројеката.
      У фокусу радионице био је део обале Нишаве у самој централној градској зони, а учесници су кроз анализу локације, тимски рад и примену презентованих метода осмислили предлоге за активацију и уређење предметног обухвата.
  •  

2017. годинa:

    • Први почасни конзулат Републике Аустрије у Србији отворен је у пословној згради аустријско-српске фирме Тагор (у комплексу бивше Електронске индустрије) а први конзул је власник и директор овог предузећа Горан Јовановић. Иако је седиште конзулата у Нишу, он ће покривати Нишавски, Зајечарски, Пиротски, Топлички, Јабланички и Пчињски округ.

2013.

  • Делегација Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша, у склопу наставка сарадње са аустријским Федералним пољопривредним кластером, посетила је Министарство пољопривреде, шумарства, заштите животне средине и водопривреде Републике Аустрије и договорила правце даљег развитка међусобних односа. У склопу посете, представници Управе су посетили пољопривредни сајам INTER-AGRAR у Wieselburger Messe-у, упознали се са системом функционисања машинских прстенова и одржали радне састанке са руководиоцима водећих институција из области сточарства и ветерине, као што су BIOMEDICA GRUPPE, AMA Agrar Markt Austria, NOE GENETIK и ZAR.

2012.

  • У Нишу је одржан симпозијум под називом „Аустријски пут до високо квалитетног сектора млекарске индустрије“ чији су организатори Град Ниш, Министарство пољопривреде Републике Србије, Аустријски пољопривредни кластер, Кластер сирева Југ и Удружење сточара „Нишка шанса“. Отварању симпозијума присуствовао је и његова екселенција др Јоханес Ајгнер, амбасадор Републике Аустрије у Србији и Антон Вагнер, председник пољопривредног кластера и председник аустријске националне асоцијације узгајивача стоке. Општи циљ овог симпозијума је јачање капацитета професионалаца у области млекарске производње као и унапређење сарадње са аустријским партнерима и стварање амбијента за размену искустава и знања.

2011.

  • На позив Амбасаде Србије у Аустрији, делегација Града Ниша боравила је у дводневној посети Бечу. Циљ посте био је дасе тамошњим привредницима презентују предности Ниша за почетак и развој пословања као и све предности повољног пословног окружења.

2010.

  • 24.09.2010. – Град Ниш и Град Беч потписали су у Бечу Споразум о сарадњи у области заштите од катастрофа и кризног менаџмента између надлежних служби градова Беч и Ниш. Овај споразум предвиђа размену искустава у раду ватрогасних служби, хитне помоћи, служби сектора за ванредне ситуације. Бечки и нишки стручњаци у овим областима редовно ће одржавати контакте и заједничке вежбе, како би размена информација била што ефикаснија. Планиране су и узајамне посете експерата, едукације и заједничко учешће на стручно – специфиним манифестацијама и вежбама.
  • 27.04.2010. – Делегација Кризног менаџмента Града Беча састала се са градоначелником Ниша Милошем Симоновићем и представницима нишког кризног менаџмента како би се наставиле активности на успостављању сарадње на пољу реаговања у ванредним ситуацијама.
    Сарадња са градом Бечом на пољу реаговања у кризним ситуацијама започела је пре шест година, а делегација Ниша посетила је аустријску престоницу маја прошле године.
    Градоначелник Симоновић је истакао да је кризни менаџмент веома битан за функционисање сваког већег града, а да је бечки кризни менаџмент узор са великим искуством.
  • Град Ниш је завршио Стратегију безбедности, а дефинисан је као регионални центар за реаговање у ванредним ситуацијама. Сигуран сам да ће искуство које нам преноси Град Беч бити изузетно корисно у имплементацији Стратегије безбедности Града Ниша и новог закона о ванредним ситуацијама, рекао је градоначелник Симоновић.
    Након усвајања Стратегије безбедности Града Ниша, које се очекује до краја јуна месеца, и потписивања Протокола о сарадњи у кризном менаџменту Ниша и Беча, треба очекивати пријем Града Ниша у Асоцијацију безбедних градова Европе, што значајно повећава рејтинг Града Ниша за стране инвеститоре.
    Након састанка са градоначелником Ниша, делегација Града Беча посетила је и Завод за хитну медицинску помоћ и ватрогасну јединицу нишке полиције.
  • Уметнички директор археолошког парка Карнунтум – Петронели поред Беча, Пјер Бордин учествовао је на конференцији организованој у Нишу под називом Правци и мoдалитети међунарoдне сарадње града Ниша у области културе. Конференција је део пројекта “Израда програмске основе и промоција Канцеларије града Ниша за међународну сарадњу у области науке, образовања и културе”. Први дан конференције био је посвећен мишљењима и сугестијама градских важних партнера изван града – представника Министарства културе и Министарства иностраних послова Републике Србије, културних аташеа амбасада и културних центара у Србији, представника донаторске заједнице и домаћих експерата за област културне политике. Други дан конференције, био је псовећен презентацијама и размени искуства на пољу истраживања, заштите, валоризације и промоције културног наслеђа Константинових градова: Трир (Немачка), Арл (Француска), Милано (Италија), Измит (Турска), Карнунтум-Петрпнели (Аустрија), Јорк (Велика Британија) и Ниш (Србија). Град Ниш очекује да ова конференција буде почетак умрежавања свих Константинових градова у намери да сви заједно учествују у организацији великог хришћанског јубилеја-обележавања 1700 година од доношења Миланског едикта.

2009.

  • Представници града Ниша учествовали су на симпозијуму у археолошком парку, граду Карнунтум–Петронел, 40 км од Беча у Аустрији. Симпозијум је представљао први корак у успостављању међународне мреже сарадње градова и историјских локалитета царева Карнутума, међу којима своје место има и Ниш, као и у организовању заједничких уметничких догађаја за предстојећу 1700-годишњицу у оквиру међународног уметничког пројекта „Цареви Карнунтума који су изменили свет 308-313 / 2008-2013″. Овај пројекат је основан уз подршку Одељења за културу и науку Владе Доње Аустрије, са циљем да следи историјске догађаје од пре 1700 година, почев од успостављања четврте (и последње) тетрархије у коју спада и Константин Велики.
  • Студијском посетом делегације града Ниша службама кризног менаџмента града Беча обновљена је сарадња између града Ниша и града Беча на пољу заштите од катастрофа и реаговања у кризним ситуацијам започета 2004. године. Сарадња има за циљ размену информација и искустава у раду ватрогасних служби, служби хитне медицинске помоћи, полицијских снага које делују у ванредним ситуацијама и служби цивилне заштите.

2008.

  • Потписан је уговор између нишког аеродрома и аустријског предузећа Еyемаxx, о заједничком финансирању и изградњи логистичког, комерцијалног и карго центра у Нишу. Уговором вредним 61 300 евра предвиђа се изградња 135 000 метара квадратних логистичко комерцијалних и карго објеката, лоцираних непосредно уз аеродром Константин Велики. Овим уговором предвиђена је изградња осам објеката пословног простора, намењених за складиштење, дистрибуцију и реконсолидацију робе, a одвијаће се фазно у наредних седам година.

2008.

  • Отворена канцеларија Јеврејске општине у Нишу, 18.12.2008.
  • Европска унија у Нишу, 18.11.2008.
  • Ниш, културни центар Европе, 20.10.2008.
  • Припрема студије изводљивости развојних пројеката, 18.10.2008.
  • Ниш добија логистички и карго центар, 10.10.2008.
  • Сарадња са Данском, 07.10.2008.
  • Септембар у Нишу-дипломатска и економска офанзива, 06.10.2008.
  • Сарадња Ниша и Кијева, 03.10.2008.
  • Град преузима бригу о раду бизнис инкубатор центра, 01.10.2008.
  • Ниш на међународној берзи културе и археологије у Италији, 27.09.2008.
  • Амбасадорка Данске на пријему у градској кући, 25.09.2008.
  • Град Ниш ушао у usaid-ов програм подстицаја економском развоју општина, 24.09.2008.
  • Амбасадор Немачке посетио Ниш, 19.09.2008.
  • Гасовод у функцији развоја југоистока Србије, 19.09.2008.
  • Министар Дачић и амбасадор Руске Федерације Конузин у Нишу, 15.09.2008.
  • Председник скупштине града примио делегацију Немачких званичника и привредника, 15.09.2008.
  • Грчка и србија – локомотива напретка Балкана, 11.09.2008.

 2018. годинa:

Поводом обележавања градске славе Светог цара Константина и царице Јелене отворена је изложба у холу градске куће под називом ,,Велика места светске историје“ Пјера Бордина, оснивачем и директором Фестивала и симпозијума Арт Карнунтум. Управо отворена изложба део је Европске године културног наслеђа и обележавања 70 година од усвајања Универзалне декларације о људским правима од стране Уједнињених нација у Паризу 1948. године.

Град Ниш већ 9 година сарађује са Арт Карнунтуном. На Царској конференцији у Карнунтуму 308 године, проглашена је последња Тетрархија са императорима Галеријусом, Макиминусом Деом, Лакинијем и Константином. Две године касније 311. године Галегијус је у име сва четири тетрарха донео Никомедијски едикт о религиозној толеранцији.

Овај едикт инспирисао је професора Пјера Бордина да пре десет година организује низ манифестација у ту част, нишка изложба је једна од њих. Изложба „Велика места светске историје“ је путовање кроз време према коренима наше заједничке европске културе и историје. То је много више од пројекта о историјском догађају који се догодио пре више од 1700 година. Изложба нас води на место где се срећу прошлост и будућност, окупља људе да славе наше заједничко човечанство-да прелазе верске, националне и географске границе заједно као добри пријатељи.

У Официрском дому у Нишу одржана је радионица „Placemaking“ у организацији Светске банке, Републике Аустрије и Програма урбаног партнерства. Поред представника Урбанистичког завода Београда учествовали су и сарадници Главног урбанисте града Београда, представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре РС, запослени Урбанистичког завода Ниша и Новог Сада и други стручњаци из стручних и образовних институција из области архитектонског и урбанистичког пројектовања. Овом приликом, презентована је „placemaking“ техника планирања са циљем активације отворених јавних површина.

Разговарало се о партиципативном урбаном планирању, а такође и о економском, друштвеном и културном утицају „placemaking-a” са циљем стварања додатне вредности за околно изграђено окружење. Акцентован је значај укључивања становника и других корисника простора у процес планирања, прикупљање идеја о коришћењу јавних површина и активирање грађана и локалних предузећа у колективном развоју урбанистичких пројеката.
У фокусу радионице био је део обале Нишаве у самој централној градској зони, а учесници су кроз анализу локације, тимски рад и примену презентованих метода осмислили предлоге за активацију и уређење предметног обухвата.

  •  

2017. годинa:

Први почасни конзулат Републике Аустрије у Србији отворен је у пословној згради аустријско-српске фирме Тагор (у комплексу бивше Електронске индустрије) а први конзул је власник и директор овог предузећа Горан Јовановић. Иако је седиште конзулата у Нишу, он ће покривати Нишавски, Зајечарски, Пиротски, Топлички, Јабланички и Пчињски округ.

2013.

Делегација Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша, у склопу наставка сарадње са аустријским Федералним пољопривредним кластером, посетила је Министарство пољопривреде, шумарства, заштите животне средине и водопривреде Републике Аустрије и договорила правце даљег развитка међусобних односа. У склопу посете, представници Управе су посетили пољопривредни сајам INTER-AGRAR у Wieselburger Messe-у, упознали се са системом функционисања машинских прстенова и одржали радне састанке са руководиоцима водећих институција из области сточарства и ветерине, као што су BIOMEDICA GRUPPE, AMA Agrar Markt Austria, NOE GENETIK и ZAR.

2012.

У Нишу је одржан симпозијум под називом „Аустријски пут до високо квалитетног сектора млекарске индустрије“ чији су организатори Град Ниш, Министарство пољопривреде Републике Србије, Аустријски пољопривредни кластер, Кластер сирева Југ и Удружење сточара „Нишка шанса“. Отварању симпозијума присуствовао је и његова екселенција др Јоханес Ајгнер, амбасадор Републике Аустрије у Србији и Антон Вагнер, председник пољопривредног кластера и председник аустријске националне асоцијације узгајивача стоке. Општи циљ овог симпозијума је јачање капацитета професионалаца у области млекарске производње као и унапређење сарадње са аустријским партнерима и стварање амбијента за размену искустава и знања.

2011.

На позив Амбасаде Србије у Аустрији, делегација Града Ниша боравила је у дводневној посети Бечу. Циљ посте био је дасе тамошњим привредницима презентују предности Ниша за почетак и развој пословања као и све предности повољног пословног окружења.

2010.

24.09.2010. – Град Ниш и Град Беч потписали су у Бечу Споразум о сарадњи у области заштите од катастрофа и кризног менаџмента између надлежних служби градова Беч и Ниш. Овај споразум предвиђа размену искустава у раду ватрогасних служби, хитне помоћи, служби сектора за ванредне ситуације. Бечки и нишки стручњаци у овим областима редовно ће одржавати контакте и заједничке вежбе, како би размена информација била што ефикаснија. Планиране су и узајамне посете експерата, едукације и заједничко учешће на стручно – специфиним манифестацијама и вежбама.

27.04.2010. – Делегација Кризног менаџмента Града Беча састала се са градоначелником Ниша Милошем Симоновићем и представницима нишког кризног менаџмента како би се наставиле активности на успостављању сарадње на пољу реаговања у ванредним ситуацијама.
Сарадња са градом Бечом на пољу реаговања у кризним ситуацијама започела је пре шест година, а делегација Ниша посетила је аустријску престоницу маја прошле године.
Градоначелник Симоновић је истакао да је кризни менаџмент веома битан за функционисање сваког већег града, а да је бечки кризни менаџмент узор са великим искуством.

Град Ниш је завршио Стратегију безбедности, а дефинисан је као регионални центар за реаговање у ванредним ситуацијама. Сигуран сам да ће искуство које нам преноси Град Беч бити изузетно корисно у имплементацији Стратегије безбедности Града Ниша и новог закона о ванредним ситуацијама, рекао је градоначелник Симоновић.
Након усвајања Стратегије безбедности Града Ниша, које се очекује до краја јуна месеца, и потписивања Протокола о сарадњи у кризном менаџменту Ниша и Беча, треба очекивати пријем Града Ниша у Асоцијацију безбедних градова Европе, што значајно повећава рејтинг Града Ниша за стране инвеститоре.
Након састанка са градоначелником Ниша, делегација Града Беча посетила је и Завод за хитну медицинску помоћ и ватрогасну јединицу нишке полиције.

Уметнички директор археолошког парка Карнунтум – Петронели поред Беча, Пјер Бордин учествовао је на конференцији организованој у Нишу под називом Правци и мoдалитети међунарoдне сарадње града Ниша у области културе. Конференција је део пројекта “Израда програмске основе и промоција Канцеларије града Ниша за међународну сарадњу у области науке, образовања и културе”. Први дан конференције био је посвећен мишљењима и сугестијама градских важних партнера изван града – представника Министарства културе и Министарства иностраних послова Републике Србије, културних аташеа амбасада и културних центара у Србији, представника донаторске заједнице и домаћих експерата за област културне политике. Други дан конференције, био је псовећен презентацијама и размени искуства на пољу истраживања, заштите, валоризације и промоције културног наслеђа Константинових градова: Трир (Немачка), Арл (Француска), Милано (Италија), Измит (Турска), Карнунтум-Петрпнели (Аустрија), Јорк (Велика Британија) и Ниш (Србија). Град Ниш очекује да ова конференција буде почетак умрежавања свих Константинових градова у намери да сви заједно учествују у организацији великог хришћанског јубилеја-обележавања 1700 година од доношења Миланског едикта.

2009.

Представници града Ниша учествовали су на симпозијуму у археолошком парку, граду Карнунтум–Петронел, 40 км од Беча у Аустрији. Симпозијум је представљао први корак у успостављању међународне мреже сарадње градова и историјских локалитета царева Карнутума, међу којима своје место има и Ниш, као и у организовању заједничких уметничких догађаја за предстојећу 1700-годишњицу у оквиру међународног уметничког пројекта „Цареви Карнунтума који су изменили свет 308-313 / 2008-2013″. Овај пројекат је основан уз подршку Одељења за културу и науку Владе Доње Аустрије, са циљем да следи историјске догађаје од пре 1700 година, почев од успостављања четврте (и последње) тетрархије у коју спада и Константин Велики.

Студијском посетом делегације града Ниша службама кризног менаџмента града Беча обновљена је сарадња између града Ниша и града Беча на пољу заштите од катастрофа и реаговања у кризним ситуацијам започета 2004. године. Сарадња има за циљ размену информација и искустава у раду ватрогасних служби, служби хитне медицинске помоћи, полицијских снага које делују у ванредним ситуацијама и служби цивилне заштите.

2008.

Потписан је уговор између нишког аеродрома и аустријског предузећа Еyемаxx, о заједничком финансирању и изградњи логистичког, комерцијалног и карго центра у Нишу. Уговором вредним 61 300 евра предвиђа се изградња 135 000 метара квадратних логистичко комерцијалних и карго објеката, лоцираних непосредно уз аеродром Константин Велики. Овим уговором предвиђена је изградња осам објеката пословног простора, намењених за складиштење, дистрибуцију и реконсолидацију робе, a одвијаће се фазно у наредних седам година.

2008.

Отворена канцеларија Јеврејске општине у Нишу, 18.12.2008.

Европска унија у Нишу, 18.11.2008.

Ниш, културни центар Европе, 20.10.2008.

Припрема студије изводљивости развојних пројеката, 18.10.2008.

Ниш добија логистички и карго центар, 10.10.2008.

Сарадња са Данском, 07.10.2008.

Септембар у Нишу-дипломатска и економска офанзива, 06.10.2008.

Сарадња Ниша и Кијева, 03.10.2008.

Град преузима бригу о раду бизнис инкубатор центра, 01.10.2008.

Ниш на међународној берзи културе и археологије у Италији, 27.09.2008.

Амбасадорка Данске на пријему у градској кући, 25.09.2008.

Град Ниш ушао у usaid-ов програм подстицаја економском развоју општина, 24.09.2008.

Амбасадор Немачке посетио Ниш, 19.09.2008.

Гасовод у функцији развоја југоистока Србије, 19.09.2008.

Министар Дачић и амбасадор Руске Федерације Конузин у Нишу, 15.09.2008.

Председник скупштине града примио делегацију Немачких званичника и привредника, 15.09.2008.

Грчка и србија – локомотива напретка Балкана, 11.09.2008.