Румунија

Румунија  је држава у југоисточној, делимично у средњој Европи.На истоку излази на Црно море, а граничи се на југу са Бугарском, на југозападу са Србијом, на северозападу са Мађарском, на северу са Украјином и на североистоку са Молдавијом.Површина Румуније износи 238.391 км². По површини она је 78. држава у свету, док је у Европи 12. земља по површини. Према попису из 2011. године Румунија је имала 20.121.641 становника.Главни и највећи град Румуније је Букурешт, а остали већи градови су Јаши, Темишвар, Клуж-Напока, Констанца, Крајова и Брашов.

  • Град Ниш прихватио је учешће у пројекту „TOMORROW“ који се реализује у оквиру партнерства које предводи асоцијација Energy Cities, а фининсира га Европска унија у оквиру HORIZON 2020 програма (H2020 оквир LC-SC3-EE-16-2018-2019 -2020, Пружање подршке јавним органима у имплементацији Енергетске Уније), док је Уговарачко тело Европска Комисија. Општи циљ пројекта „TOMORROW“ је оснаживање локалних власти да предводе транзицију ка градовима са ниским емисијама гасова стаклене баште, који су отпорнији на климатске промене и уопште и пријатнији за живот грађана, и то спроводе ангажовањем грађана и заинтересованих страна у развоју „Мапа пута енергетске транзиције до 2050. године“.

    Специфични циљеви пројекта су: развој локалних „Мапа пута енергетске транзиције до 2050. године“ за пилот градове, као амбициозних и ефикасних алата за покретање процеса декарбонизације и одрживости и започињање њиховог спровођења; развој процеса иновативног ангажовања за развој мапа пута у пилот градовима и наставак подстицања ангажовања већег броја заинтересованих страна и грађана; промовисање мапа пута међу градовима ЕУ-а као новог, ефикасног и колаборативног приступа управљања како би градови постали погоднији за живот; обучавање јавних службеника за развијање улоге лидера у транзицији и унапређења својих капацитета за укључивање грађана, посебно путем директне размене искустава (peer to peer); израда препорука у циљу побољшања правног, финансијског и друштвено-економског окружења на нивоу ЕУ и на националном нивоу.

    Носилац и реализатор пројекта је асоцијација Energy Cities, научни партнер на пројекту је Холандски истраживачки институт за транзицију – DRIFT, а партнери су – градови Брест (Француска), Даблин (Ирска), Брашов (Румунија), Валенсија (Шпанија), Мукрон (Белгија) и Ниш (Србија). Време реализације пројекта је 36 месеци. Укупна вредност пројекта је 1.499.767,50 евра, а пројекат се у потпуности финансира средствима Европске Уније. Вредност пројекта за Град Ниш је 79.198,75 евра.
  • Амбасадорка Румуније у Србији, Оана Kристина Попа, посетила је Ниш. У ЕУ инфо кутку говорила је о шестомесечном председавању Румуније Саветом Европске уније. Током посете, амбасадорка је причала о приоритетима Румуније и даљим плановима. Навела је да ће Румунија током председавања Европском савету подржати Србију на европском путу. Румунија је 1. јануара преузела ротирајуће шестомесечно председавање Европском унијом, које се одвија у тесној кооридинацији са председавајућом тројком коју осим ње чине Финска и Хрватска. Румунији је ово први пут да председава Европском унијом. Током овог периода ће имати прилику да своју националну визију утка у стратешку дебату о будућности ЕУ, да директно допринесе процесу њене консолидације и да промовише делове европске агенде које сматра важнима.

Током 2018. године  градоначелник Дарко Булатовић сусрео се са:


  • Аташеом за културу и првим саветником Амбасаде Руске Федерације Александром Николаевичем Конанихином  поводом откривања спомен плоче на нишком аеродрому у знак сећања на десетогодишњицу уклањања убојитих средстава са писте нишке ваздушне луке у Нишу. Влада Руске Федерације тада је одобрила  за разминирање нишког аеродрома  помоћ у износу од шест милиона долара

  • Амбасадором Немачке у Србији Томасом  Шибом и разговарали су о сарадњи у области привреде и културе између града и једне од најразвијенијих држава Европе. Тренутно у Србији послује 400 немачких компанија, па је ова држава водећа по броју инвеститора са сталним трендом унапређења сарадње. Непосредан повод за посету амбасадора Немачке Нишу било је свечано отварање катедре за германистику на Филозофском факултету.

  • Новоименованим амбасадором Индије у Србији Субратом Батачарџијем. Током састанка разговарало се пре свега о привредним темама.

  • Првим секретаром Амбасаде Шведске у Србији Идом Ројтершверд, руководиоцем програма за заштиту животне средине Одељења за међународну развојну помоћ Шведске у Србији и разговрали су о напретку на пројекту припреме техничке документације за спровођење пројекта сакупљања и прераде отпадних вода у Нишу који се спроводи у оквиру програма Подршка развоју инфраструктуре у области заштите животне средине (PEID) који је подржала Влада Шведске кроз Шведску агенцију за међународни развој и сарадњу.

  • Амбасадором Данске у Србији Андерсом Хоугором и разговарали су о инвестицијама данских компанија у Ниш. Састанку је присуствовао и менаџмент данске компаније Better Collectivе, која послује у области софтверске технологије, већ две године у Нишу.

  • Амбасадором САД у Србији Кајлом Скатом. На састанку је констатована добра досадашња сарадња локалне самоуправе и Амбасаде Сједињених држава, посебно на пољу развоја цивилног сектора и проширења привредне, културне и научне сарадње. Непосредан повод за долазак амбасадора Ската у Ниш била је донација за Дечију хемато-онколошку клинику у Нишу.

  • Амбасадором Народне Републике Кине Ли Манчангом. Тема разговора била је могућа сарадња између Града Ниша и кинеских компанијама на реализацији инфраструктурних пројеката у Нишу и региону, али и реализација потенцијалних инвестиција кинеских компанија у изградњу нових производних капацитета у Нишу.

  • Амбасадором Француске у Србији Фредериком Мондолинијем на отварању изложбе под називом „Наша историја наша сећања“ посвећене сећању на ослобађање Србије у јесен 1918. и на солидарност српских и француских војника и цивила у Првом светском рату. Градоначелник Булатовић и амбасадор Мондолини учествовали су у форуму на тему српско-француских односа и дугогодишњег пријатељства два народа, а поводом 15.годишњице Француског института у Нишу.

  • Замеником шефа мисије Амбасаде Шведске у Београду Јоакимом Верном приликом обележавања Европске недеље мобилности у Нишу и промовисања мера за смањење коришћења путничких аутомобила и побољшања услова за јавни саобраћај, кретање бициклиста и пешака.

  • Амбасадором Јапана у Србији Ђунићи Марујамом, који је искористио почетак обележавања недеље јапанске културе у Нишу за своју прву званичну посету граду. Јапанска влада сарађује са локалним заједницама у Србији кроз програм бесповратне помоћи. Оно што је посебно важно Јапану као земљи која се често суочава са природним катастрофама је  развијање сарадње између две земље и размена знања о превенцији природних катастрофа, као и о опоравку након тога.

  • Амбасадором Аустрије у Србији Николаус Лутеротијем приликом отварања фабрике Цумтобел за производњу ЛЕД расвете. Овај поновни сусрет уследио је после непуна два месеца након прве званичне посете амбасадора Лутеротија Нишу и састанка са Градоначелником Булатовићем када је истакнута важност коју аустријска дипломатија даје процесу придруживања Србије Европској унији, а посебно током свог председавања Еу.

  • Амбасадорoм Египта Амр Агувејлијем а повод сусрета био је округли сто на тему сарадње привредника из Ниша и из Египта који се одржао у Регионалној привредној комори Ниш. Непуних месец дана пре тога амбасадор Египта боравио је у првој званичној посети Граду Нишу поводом наступа ансамбла модерног балета Каирске опере у оквиру званичног програма Нишвил џез театра. Представа је део програма „Месец египатске културе” поводом 110 година од успостављања дипломатских односа Египта и Србије.

  • Амбасадором Шведске у Србији Јаном Лундином. Током сусрета било је речи о сарадњи две земље и посебно о пројектма у којима Шведска помаже Град Ниш.

  • Амбасадором Мађарске у Србији Атилом Пинтером приликом одржавања српско – мађарског форума о водопривреди, на којем су учествовали привредници две земље који послују у овој области.

  • Амбасадором Белорусије у Србији Валериј Бриљовим и том приликом одржана презентација привредних потенцијала Града Ниша и размотрене су могућности о сарадњи на бројним пољима са пријатељском Белорусијом.

  • Шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем коме су презентовани пројекти и инвестиције који се реализују у Нишу а посебан акценат је стављен на инфраструктурне пројекте и то на оне у којима финансијски учествује Европска унија.
  • Април:
    • Поводом одржавања научне манифестације Пролећна школа теорије струна, космологије и честица у организацији SEENET-MTP мреже у сарадњи са Астрономском опсерваторијом Београд и Подружницом друштва физичара Србије Ниш, декан Факултета физичких наука Универзитета у Крајови, Румунија састао се са представницима града Ниша и координаторима SEENET-MTP мреже. Разговарало се о дањем раду ове мреже  коју  финансира УНЕСКО са својим канцеларијама у Венецији и Паризу и Институтом за теоријску физику у Трсту. У Србији, највећу подршку Мрежи пружају Министарство за науку и технолошки развој, Град Ниш и Градска општина Палилула.
  • Фебруар:
    • Делегација Универзитета у Крајови и Града Крајове учествовала је на скупу под називом „Изврсност у базичним и инжењерским наукама и образовању – Физика и математика у Југоисточној Европи” који је организовала Канцеларија Града Ниша за међународну сарадњу и области науке, образовања и културе у оквиру пројекта Израда програмске основе и промоција Канцеларије Града Ниша за међународну сарадњу и области науке, образовања и културе. Део скупа је био посвећен областима физике и математике, док су се  на Округлим столовима разматрали модалитети међународне сарадње Града Ниша у области науке и образовања,  приоритети регионалне сарадње, формирање нових мрежа институција и појединаца на регионалном нивоу, повезивање базичних наука са економским и културним токовима, укључивање локалне самоуправе у овакве пројекте и искуства у формирању и раду научно-технолошких парков
  • Децембар
    • У  Градској кући одржан је пријем за младе талентоване физичаре, студенте и ученике средњих школа, добитнике награда на такмичењу у физици на недавном билатералном скупу Наука и друштво у румунском граду Крајови.
  • Октобар
    • Делегација Физичког факултета у Крајови ( Румунија) на челу са деканом професором Раду Константинескуом боравила је у званичној посети граду Нишу. Професор Константинеску са сарадницима, гост је групе за Физику Природно-математичког факултета у Нишу, којa је координатор Балканске Мреже институција које се баве математичком и теоријском физиком (СЕЕНЕТ-МТП). Како је речено, ова мрежа, окупља преко 150 истраживача из 13 научно-истраживачких институција Турске, Грчке, Бугарске, Румуније, Србије и Хрватске, као и 10 партнерких институција из Западне Европе и Америке. Гости из Крајове су предложили да, по повратку, разговарају са представницима локалне власти и договоре састанак представника два града крајем октобра, кад се у Крајови одржава Сусрет и такмичење ученика Одељења за талентоване физичаре и студената физике. Том приликом, представници два града и привредних комора, би да разговарали о конкретним пројектима прекограничне сарадње у области привреде, образовања и науке, који би били финансирани из фондова Европске Уније, речено је приликом пријема за делегацију Физичког факултета из Крајове и њихових домаћина из Ниша.

Град Ниш прихватио је учешће у пројекту „TOMORROW“ који се реализује у оквиру партнерства које предводи асоцијација Energy Cities, а фининсира га Европска унија у оквиру HORIZON 2020 програма (H2020 оквир LC-SC3-EE-16-2018-2019 -2020, Пружање подршке јавним органима у имплементацији Енергетске Уније), док је Уговарачко тело Европска Комисија. Општи циљ пројекта „TOMORROW“ је оснаживање локалних власти да предводе транзицију ка градовима са ниским емисијама гасова стаклене баште, који су отпорнији на климатске промене и уопште и пријатнији за живот грађана, и то спроводе ангажовањем грађана и заинтересованих страна у развоју „Мапа пута енергетске транзиције до 2050. године“.

Специфични циљеви пројекта су: развој локалних „Мапа пута енергетске транзиције до 2050. године“ за пилот градове, као амбициозних и ефикасних алата за покретање процеса декарбонизације и одрживости и започињање њиховог спровођења; развој процеса иновативног ангажовања за развој мапа пута у пилот градовима и наставак подстицања ангажовања већег броја заинтересованих страна и грађана; промовисање мапа пута међу градовима ЕУ-а као новог, ефикасног и колаборативног приступа управљања како би градови постали погоднији за живот; обучавање јавних службеника за развијање улоге лидера у транзицији и унапређења својих капацитета за укључивање грађана, посебно путем директне размене искустава (peer to peer); израда препорука у циљу побољшања правног, финансијског и друштвено-економског окружења на нивоу ЕУ и на националном нивоу.

Носилац и реализатор пројекта је асоцијација Energy Cities, научни партнер на пројекту је Холандски истраживачки институт за транзицију – DRIFT, а партнери су – градови Брест (Француска), Даблин (Ирска), Брашов (Румунија), Валенсија (Шпанија), Мукрон (Белгија) и Ниш (Србија). Време реализације пројекта је 36 месеци. Укупна вредност пројекта је 1.499.767,50 евра, а пројекат се у потпуности финансира средствима Европске Уније. Вредност пројекта за Град Ниш је 79.198,75 евра.

Амбасадорка Румуније у Србији, Оана Kристина Попа, посетила је Ниш. У ЕУ инфо кутку говорила је о шестомесечном председавању Румуније Саветом Европске уније. Током посете, амбасадорка је причала о приоритетима Румуније и даљим плановима. Навела је да ће Румунија током председавања Европском савету подржати Србију на европском путу. Румунија је 1. јануара преузела ротирајуће шестомесечно председавање Европском унијом, које се одвија у тесној кооридинацији са председавајућом тројком коју осим ње чине Финска и Хрватска. Румунији је ово први пут да председава Европском унијом. Током овог периода ће имати прилику да своју националну визију утка у стратешку дебату о будућности ЕУ, да директно допринесе процесу њене консолидације и да промовише делове европске агенде које сматра важнима.

Током 2018. године  градоначелник Дарко Булатовић сусрео се са:

Аташеом за културу и првим саветником Амбасаде Руске Федерације Александром Николаевичем Конанихином  поводом откривања спомен плоче на нишком аеродрому у знак сећања на десетогодишњицу уклањања убојитих средстава са писте нишке ваздушне луке у Нишу. Влада Руске Федерације тада је одобрила  за разминирање нишког аеродрома  помоћ у износу од шест милиона долара

 

Амбасадором Немачке у Србији Томасом  Шибом и разговарали су о сарадњи у области привреде и културе између града и једне од најразвијенијих држава Европе. Тренутно у Србији послује 400 немачких компанија, па је ова држава водећа по броју инвеститора са сталним трендом унапређења сарадње. Непосредан повод за посету амбасадора Немачке Нишу било је свечано отварање катедре за германистику на Филозофском факултету.

 

Новоименованим амбасадором Индије у Србији Субратом Батачарџијем. Током састанка разговарало се пре свега о привредним темама.

 

Првим секретаром Амбасаде Шведске у Србији Идом Ројтершверд, руководиоцем програма за заштиту животне средине Одељења за међународну развојну помоћ Шведске у Србији и разговрали су о напретку на пројекту припреме техничке документације за спровођење пројекта сакупљања и прераде отпадних вода у Нишу који се спроводи у оквиру програма Подршка развоју инфраструктуре у области заштите животне средине (PEID) који је подржала Влада Шведске кроз Шведску агенцију за међународни развој и сарадњу.

 

Амбасадором Данске у Србији Андерсом Хоугором и разговарали су о инвестицијама данских компанија у Ниш. Састанку је присуствовао и менаџмент данске компаније Better Collectivе, која послује у области софтверске технологије, већ две године у Нишу.

 

Амбасадором САД у Србији Кајлом Скатом. На састанку је констатована добра досадашња сарадња локалне самоуправе и Амбасаде Сједињених држава, посебно на пољу развоја цивилног сектора и проширења привредне, културне и научне сарадње. Непосредан повод за долазак амбасадора Ската у Ниш била је донација за Дечију хемато-онколошку клинику у Нишу.

 

Амбасадором Народне Републике Кине Ли Манчангом. Тема разговора била је могућа сарадња између Града Ниша и кинеских компанијама на реализацији инфраструктурних пројеката у Нишу и региону, али и реализација потенцијалних инвестиција кинеских компанија у изградњу нових производних капацитета у Нишу.

 

Амбасадором Француске у Србији Фредериком Мондолинијем на отварању изложбе под називом „Наша историја наша сећања“ посвећене сећању на ослобађање Србије у јесен 1918. и на солидарност српских и француских војника и цивила у Првом светском рату. Градоначелник Булатовић и амбасадор Мондолини учествовали су у форуму на тему српско-француских односа и дугогодишњег пријатељства два народа, а поводом 15.годишњице Француског института у Нишу.

 

Замеником шефа мисије Амбасаде Шведске у Београду Јоакимом Верном приликом обележавања Европске недеље мобилности у Нишу и промовисања мера за смањење коришћења путничких аутомобила и побољшања услова за јавни саобраћај, кретање бициклиста и пешака.

 

Амбасадором Јапана у Србији Ђунићи Марујамом, који је искористио почетак обележавања недеље јапанске културе у Нишу за своју прву званичну посету граду. Јапанска влада сарађује са локалним заједницама у Србији кроз програм бесповратне помоћи. Оно што је посебно важно Јапану као земљи која се често суочава са природним катастрофама је  развијање сарадње између две земље и размена знања о превенцији природних катастрофа, као и о опоравку након тога.

 

Амбасадором Аустрије у Србији Николаус Лутеротијем приликом отварања фабрике Цумтобел за производњу ЛЕД расвете. Овај поновни сусрет уследио је после непуна два месеца након прве званичне посете амбасадора Лутеротија Нишу и састанка са Градоначелником Булатовићем када је истакнута важност коју аустријска дипломатија даје процесу придруживања Србије Европској унији, а посебно током свог председавања Еу.

 

Амбасадорoм Египта Амр Агувејлијем а повод сусрета био је округли сто на тему сарадње привредника из Ниша и из Египта који се одржао у Регионалној привредној комори Ниш. Непуних месец дана пре тога амбасадор Египта боравио је у првој званичној посети Граду Нишу поводом наступа ансамбла модерног балета Каирске опере у оквиру званичног програма Нишвил џез театра. Представа је део програма „Месец египатске културе” поводом 110 година од успостављања дипломатских односа Египта и Србије.

 

Амбасадором Шведске у Србији Јаном Лундином. Током сусрета било је речи о сарадњи две земље и посебно о пројектма у којима Шведска помаже Град Ниш.

 

Амбасадором Мађарске у Србији Атилом Пинтером приликом одржавања српско – мађарског форума о водопривреди, на којем су учествовали привредници две земље који послују у овој области.

 

Амбасадором Белорусије у Србији Валериј Бриљовим и том приликом одржана презентација привредних потенцијала Града Ниша и размотрене су могућности о сарадњи на бројним пољима са пријатељском Белорусијом.

 

Шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем коме су презентовани пројекти и инвестиције који се реализују у Нишу а посебан акценат је стављен на инфраструктурне пројекте и то на оне у којима финансијски учествује Европска унија.

  • Април:

Поводом одржавања научне манифестације Пролећна школа теорије струна, космологије и честица у организацији SEENET-MTP мреже у сарадњи са Астрономском опсерваторијом Београд и Подружницом друштва физичара Србије Ниш, декан Факултета физичких наука Универзитета у Крајови, Румунија састао се са представницима града Ниша и координаторима SEENET-MTP мреже. Разговарало се о дањем раду ове мреже  коју  финансира УНЕСКО са својим канцеларијама у Венецији и Паризу и Институтом за теоријску физику у Трсту. У Србији, највећу подршку Мрежи пружају Министарство за науку и технолошки развој, Град Ниш и Градска општина Палилула.

  • Фебруар:

Делегација Универзитета у Крајови и Града Крајове учествовала је на скупу под називом „Изврсност у базичним и инжењерским наукама и образовању – Физика и математика у Југоисточној Европи” који је организовала Канцеларија Града Ниша за међународну сарадњу и области науке, образовања и културе у оквиру пројекта Израда програмске основе и промоција Канцеларије Града Ниша за међународну сарадњу и области науке, образовања и културе. Део скупа је био посвећен областима физике и математике, док су се  на Округлим столовима разматрали модалитети међународне сарадње Града Ниша у области науке и образовања,  приоритети регионалне сарадње, формирање нових мрежа институција и појединаца на регионалном нивоу, повезивање базичних наука са економским и културним токовима, укључивање локалне самоуправе у овакве пројекте и искуства у формирању и раду научно-технолошких парков

  • Децембар

У  Градској кући одржан је пријем за младе талентоване физичаре, студенте и ученике средњих школа, добитнике награда на такмичењу у физици на недавном билатералном скупу Наука и друштво у румунском граду Крајови.

  • Октобар

Делегација Физичког факултета у Крајови ( Румунија) на челу са деканом професором Раду Константинескуом боравила је у званичној посети граду Нишу. Професор Константинеску са сарадницима, гост је групе за Физику Природно-математичког факултета у Нишу, којa је координатор Балканске Мреже институција које се баве математичком и теоријском физиком (СЕЕНЕТ-МТП). Како је речено, ова мрежа, окупља преко 150 истраживача из 13 научно-истраживачких институција Турске, Грчке, Бугарске, Румуније, Србије и Хрватске, као и 10 партнерких институција из Западне Европе и Америке. Гости из Крајове су предложили да, по повратку, разговарају са представницима локалне власти и договоре састанак представника два града крајем октобра, кад се у Крајови одржава Сусрет и такмичење ученика Одељења за талентоване физичаре и студената физике. Том приликом, представници два града и привредних комора, би да разговарали о конкретним пројектима прекограничне сарадње у области привреде, образовања и науке, који би били финансирани из фондова Европске Уније, речено је приликом пријема за делегацију Физичког факултета из Крајове и њихових домаћина из Ниша.